Články

Jak se starat o kožený opasek, aby vydržel celý život?

Kůže je nádherný materiál a výrobky z ní jsou velmi odolné. Při správné péči si svoje vlastnosti zachovají desítky let. Následující rady vám pomůžou správně pečovat o kožený opasek, ale i o kožené výrobky obecně.

Čištění kůže

Pravidelně odstraňujte prach, špínu a běžné skvrny. Opasek stačí otřít suchým hadříkem. Případně je možné použít pár kapek vody, nebo speciálního přípravků na čištění kůže. Opasek nechte po očištění vždy přirozeně vyschnout.

Ošetřování kůže

Kůže časem vysychá a bez ošetření může začít praskat. Proto je důležité pravidelně ji hydratovat. Můžete použít speciální kondicionér na kůži nebo olej (například neastfoot oil). Ideálně každých 6 měsíců.

Před aplikací přípravku nezapomeňte opasek důkladně očistit. Naneste malé množství produktu na čistý, měkký hadřík. Jemně a rovnoměrně rozetřete po celé ploše kůže. Mějte na paměti, že méně je někdy více – nadměrné množství může kůži změkčit až příliš. Vmasírujte produkt do kůže krouživými pohyby. Nakonec nechte přípravek působit a vsáknout se do kůže po dobu několika hodin, ideálně přes noc. Během této doby se kůže nasytí a získá zpět svou pružnost.

Co nedělat?

Kromě pravidelného čištění a ošetřování je potřeba pamatovat na několik věcí, které byste se svým koženým opaskem určitě dělat neměli.

Snažte se nevystavit opasek nadměrné vlhkosti. Když se to už stane a opasek vám třeba zmokne, nechte ho přes noc přirozeně vyschnout. Opasek nikdy nesušte, nefénujte, nepokládejte na radiátor ani na přímé slunce.

Opasek nikdy neperte ani nežehlete

Při čištění nepoužívejte chemikálie ani běžné čistící prostředky. Pokud nestačí voda, můžete použít sedlářské mýdlo nebo speciální čistič na kůži.

Když opasek nepoužíváte, neskládejte ho. Nejlepší je opasek zavěsit na věšák, nebo srolovat do volného kruhu.

Kvalitní materiály a zpracování jsou základ

Ani dodržení všech výše uvedených bodů vám nezaručí dlouhou životnost koženého opasku, pokud není vyrobený z opravdu kvalitních materiálů.

Opasek by měl být vyrobený z kvalitní hovězí nebo bůvolí kůže, doplněný ideálně pevnou nerezovou přezkou s jednoduchým mechanismem. Kromě materiálů je důležitá i kvalita výroby a zpracování.

Pokud si pořídíte kvalitní opasek, o který se budete pravidelně starat, může ve vaší rodině zůstat po generace.

Číst článek
Neatsfoot oil – paznehtový olej

Neatsfoot oil (paznehtový olej) je jedním z nejstarších a nejpoužívanějších přípravků na údržbu kůže. Používal se již ve středověku a na popularitě získal zejména v 18. a 19. století s rozvojem koženého jezdeckého vybavení, jako jsou sedla, uzdy a postroje.

Přestože dnes na trhu existují modernější a syntetické alternativy, Neatsfoot oil je stále ceněn pro své hydratační vlastnosti a schopnost obnovovat suchou a opotřebovanou kůži. Často ho využívají lidé v jezdectví a zemědělství, kde jsou kožené výrobky vystaveny náročným podmínkám.

Jak se paznehtový olej vyrábí?

„Neat“ v názvu oleje pochází ze staroanglického slova pro dobytek. A právě z dobytka se neatsfoot oil tradičně vyrábí. Konkrétně ze zbytků kostí a tkání (primárně nohou), které zůstávají po zpracování masa. Tuk z těchto částí dobytka má specifické vlastnosti, díky kterým se skvěle hodí k péči o kožené výrobky.

Výrobní proces je jednoduchý a pozůstává z vaření, separace, filtrace a stabilizace. Výsledkem je čistý přírodní produkt.

Jak neatsfoot oil funguje?

Kůže je přírodní materiál, který potřebuje dostatečnou hydrataci, aby zůstal pružný a odolný. Když se kůže vystavuje povětrnostním vlivům nebo častému používání, ztrácí své přirozené tuky, což může vést k vysychání, tvrdnutí a praskání. 

Neatsfoot oil nahrazuje ztracené tuky tím, že se vsakuje do kožených vláken. Tento proces udržuje kůži pružnou a měkkou, protože olej zůstává v pórech kůže a udržuje optimální vlhkost.

Jeho molekuly jsou dostatečně malé na to, aby se dostaly do spodních vrstev kůže, což umožňuje hydrataci nejen na povrchu, ale i uvnitř. To zvyšuje dlouhodobou pružnost a zabraňuje praskání, i když je kůže vystavena častému ohýbání nebo namáhání.

Na co se neatsfoot oil používá?

Vlastnosti paznehtového oleje nachází využití v oblastech, kde jsou kožené výrobky vystaveny častému používání nebo nepříznivým podmínkám, jako je vlhkost, slunce nebo mechanické namáhání.

Tradičně se používá k ošetření jezdeckého vybavení, jako jsou sedla uzdy a postroje. Výborně slouží i při péči o koženou obuv, zejména pracovní nebo jezdecké boty a na kožené vybavení pro venkovní aktivity, jako baseballové rukavice, lovecké brašny, obaly na zbraně a podobně.

Kdy sáhnout po alternativě?

Neatsfoot oil má jednu hlavní nevýhodu, kterou je potřeba před použitím zvážit – má tendenci ztmavit světlé odstíny kůže. Zatímco pro některé účely, jako jsou pracovní boty nebo jezdecké vybavení, není ztmavnutí problém, u dekorativních nebo módních předmětů může být tato změna vzhledu nevítaná.

Číst článek
Co potřebujete k výrobě koženého opasku?

Chcete opasek, který bude kvalitní a zároveň originální? Můžete si ho vlastnoručně vyrobit. Stačí vám k tomu několik několik nástrojů, komponent a trocha šikovnosti a trpělivosti. 

Pokud vás bude proces tvorby bavit, budete mít o dárky pro rodinu a přátele navždy postarané. Navíc se budete s každým dalším kusem zlepšovat.

Kůže na opasek

Přířez kůže je hlavní materiál opasku a jeho výběr je prvním krokem procesu výroby. Pro výrobu opasku se hodí kvalitní hovězí kůže. Tu koupíte již nařezanou přímo pro tento účel.

Důležité je vybrat správnou barvu a rozměr podle toho, jaký opasek chcete vyrobit. Zatímco barva je čistě na vaší osobní preferenci, šířka kůže závisí od účelu opasku. Především od typu kalhot, do kterých ho budete nosit.

Orientační šířka přířezu kůže podle typu opasku

Klasický pánský opasek: 30 mm - 40 mm

Klasický dámský opasek: 20 mm - 30 mm

Opasek na džíny: 38 mm

Formální oblekový opasek: 32 mm

Pracovní opasek: 50 mm - 60 mm

Tradiční typy opasků se odjakživa dělají v jednotné šířce. Ta vychází z tradiční velikosti poutek na kalhotách a původně se udávala v palcích. U džínového opasku je to 1 1/2" (38 mm) a u oblekového 1 1/4" (32 mm).

Tento krejčovský úzus se dodnes dodržuje po celém světě. Proto si můžete koupit opasek třeba v Singapuru a bude vám sedět třeba do Levisek z Ameriky.

Podívejte se na přířezy kůže na opasky v různých barvách a rozměrech.

Přezka

Druhou nejdůležitější a také nejviditelnější částí opasku je přezka. Přezka nejen drží opasek na místě, ale také dotváří jeho vzhled.

Styl přezky

Prvním parametrem při výběru přezky je její styl a účel. Pokud vyrábíte opasek k obleku, budete chtít formální přezku. Ty jsou obvykle tenčí, lesklé a mají obdélníkový tvar. Naopak u ležérního opasku do džínů můžete více experimentovat a zvolit třeba přezku ve westernovém stylu. Barva a povrchová úprava závisí na vašich osobních preferencích.

Kromě stylu je potřeba zvážit materiál a velikost

Nejkvalitnější přezky jsou z nerezové oceli, ale vyrábí se i z mosazi, niklu, zinku nebo plastu. Velikost přezky musí být v souladu se šířkou pásku.

K přezce budete potřebovat vsuvku, která se k ní bude hodit.

Doplňky

Kromě kůže a přezky budete k výrobě opasku potřebovat nýty a šrouby, případně nitě k upevnění přezky, olej na kůži pro dlouhodobé zachování jejich vlastností a přípravek na leštění a úpravu hran opasku.

Nástroje a nářadí

Pří výrobě opasku se neobejdete bez několika speciálních nástrojů.

  1. Řemeslnický nůž nebo skalpel na řezání a úpravu koženého pruhu.
  2. Hranořízek a leštící kolík na úpravu hran opasku.
  3. Vyřezávač otvorů na vytvoření otvorů pro nýty, šrouby a dírky na pásek.
Číst článek
Nástroje na práci s kůží –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ bez čeho se neobejdeme v kožedělné dílně

Práce s kůží je umění, které vyžaduje preciznost a správné nástroje. Každý nástroj má svůj specifický účel. Toto jsou ty nejdůležitější, bez kterých se v dílně neobejdeme.

Drážkovač

Drážkovač slouží k vytvoření úzké drážky na povrchu kůže. Ta může mít praktický účel – pro šití, nebo může sloužit jen jako dekorace.

V případě šití slouží drážka jako vodící linie, díky které jsou stehy rovnoměrné a pravidelné. Stehy umístěné do drážky jsou zároveň chráněny před třením, což zvyšuje jejich odolnost. Drážka také pomáhá stehům zapadnout do povrchu kůže, což zajišťuje hladší a profesionálnější vzhled hotového výrobku.

Hranořízek

Hranořízek se používá k úpravě a zaoblení hran kůže. Ořezává malou část horní hrany kůže, čímž ji zaoblí a změkčí.

Po zaoblení hran se okraje kůže lépe zpracovávají pomocí dalších technik, jako je leštění, barvení nebo aplikace vosku.

Výrobky s upravenými hranami působí kvalitněji, vypadají lépe a jsou méně náchylné k poškození. 

Kolík na leštění hran

V procesu opracování kůže přichází kolík na leštění hran na řadu hned po hranořízku. Jak napovídá jeho název, hrany kůže vyleští a vyhladí. Tření způsobené pohybem kolíku po okraji kůže zahřívá a stlačuje její vlákna. To vede k vytvoření hladkého a lesklého povrchu.

Kolík na leštění hran se často používá v kombinaci s různými ošetřujícími prostředky, jako jsou vosky, gumy nebo speciální leštidla na hrany. Je to poctivá ruční práce.

Nýtovač druků

Druky jsou kovové patentky nebo cvoky, které se používají jako uzávěry na různé kožené výrobky. Hlavním účelem nýtovače je pevně připevnit dva části druku (samčí a samičí část) ke kůži. Tímto způsobem se vytváří funkční uzávěr, který lze snadno zapnout a rozepnout.

Druky se používají na široké škále kožených výrobků včetně peněženek, kabelek, opasků a pouzder. Nýtovač zajišťuje, že druky jsou pevně a rovnoměrně připevněny, což je důležité pro jejich správnou funkčnost a dlouhou životnost.

Vysekávač slotů

Vysekávač slotů nám pomáhá dělat přesné otvory pro přezky na opascích, popruzích a jiných kožených výrobcích. Tímto způsobem vytvořené sloty jsou přesné a rovnoměrné. Díky tomu bude přezka dobře sedět a fungovat bez problémů.

Používá se také pro vysekávání otvorů, kterými budou procházet popruhy nebo pásky. Toto je běžné u různých typů brašen, tašek nebo obalů, kde je potřeba vytvořit místo pro uchycení nebo připevnění dalších dílů.

Řezací podložka

Hlavním účelem řezací podložky je ochrana stolu nebo pracovní plochy před poškozením ostrými nástroji, jako jsou řezací nože, skalpely nebo řezačky. Na jejím hladkém povrchu lze kůži řezat přesně a čistě.

Řezací podložky jsou většinou opatřeny mřížkou a měřícími čarami, které usnadňují přesné měření a vyrovnávání materiálu před řezáním.

Sedlářská vidlička

Sedlářská vidlička se používá k vytvoření řady rovnoměrně rozmístěných otvorů podél linie švu. Tyto otvory slouží jako průchod pro jehlu a nit při ručním šití. To je podle předem připravených otvorů snazší a výsledné stehy jsou symetrické.

Sedlářská vidlička je dostupná v různých verzích s různým počtem a roztečí hrotů, což umožňuje její použití na různé typy švů, od jemných dekorativních stehů po silné a funkční švy na pevné kůži.

Šídlo

Jedním z nejdůležitějších nástrojů v kožedělné dílně je šídlo. Má mnoho využití. Typicky se používá k vytváření malých otvorů v kůži, kterými prochází jehla a nit při ručním šití.

Kromě toho ale slouží i k rozšiřování existujících otvorů v kůži, značení a vedení čar, přidržování a manipulaci s kůží při šití nebo lepení.

Šídlo může mít kulatou, čtyřhrannou nebo zahnutou špičku. Vyrábí se také v různých velikostech.

Jehly

Při ruční práci s kůží se nejčastěji používají sedlářské jehly, které mají zaoblený tvar a nemají ostrý hrot. Jsou navrženy tak, aby prošly připravenými otvory v kůži, aniž by poškodily materiál. Mají velké ouško, které snadno pojme silnější nitě.

Číst článek
YKK zipy – jsou opravdu nejlepší?

Japonská firma YKK vyrábí zipy od roku 1934 a její výrobky si získaly pověst těch nejlepších na světě. Pokud máte doma třeba džíny, na kterých vám zip zázračně drží už 20 let, pravděpodobně je právě od YKK.

Tajemství úspěchu

YKK už více než 90 let zdokonaluje výrobní procesy a technologie. Má pod kontrolou všechny fáze produkce zipů a to až do takové míry, že si sami vyrábí i stroje, které následně vyrábí zipy. 

Tato kontrola nad celým výrobním řetězcem umožňuje YKK udržovat nekompromisně vysokou kvalitu a rychle inovovat, aby mohla vyhovět specifickým požadavkům zákazníků po celém světě.

Spolehlivost a trvanlivost

Zipy YKK najdete v módním průmyslu, kde je spolehlivost a trvanlivost znakem luxusu, ale i ve specializovaném vybavení pro potápěče, astronauty nebo armádu, kde je spolehlivost a trvanlivost nutností a podmínkou k přežití.

To, že jejich zipy zvládnou extrémní teploty ve vesmíru, extrémní tlak při potápění nebo extrémní mechanickou zátěž na vojenských misích, je skutečným znakem kvality. Běžné používání jako zip na kabelce nebo na džínách je už pak pro YKK vlastně hračka.

YKK ve světě luxusních značek

Zipy YKK ve svých výrobcích používá mnoho luxusních a známých značek jako Ralph Lauren, Burberry, Gucci nebo Prada. Kromě oblečení a módních doplňků najdete zipy YKK třeba na kufrech a zavazadlech Samsonite, které jsou pověstné svojí nezničitelností.

Zákazníci o výrobci zipu na svém oblíbeném módním kousku většinou neví. Ale právě díky tomu, že značka používá zipy YKK, jim pak její výrobky vydrží skoro věčně.

YKK ve světě malých řemeslníků

Kromě velkých módních domů si YKK oblíbili i menší řemeslníci. Švadleny, obuvníci, brašnáři, čalouníci, kožedělníci… Všichni, kteří nechtějí, aby se jejich výrobky vraceli od zákazníků na reklamaci s rozbitým zipem.

Používáme je i my v Sedlářství Spurný a můžeme potvrdit, že reklamace zipů nemusíme řešit.

Na našem e-shopu dvapasovci.cz máme skladem kompletní zipy, zipy v metráži i příslušenství jako jezdce, taháčky a zarážky.

Když hledáte zip pro cokoliv, s YKK neuděláte chybu.

Číst článek
5 položek celkem